Нова стъпка по стъпка карта за аквакултурата и консервирането

Да са в съответствие с принципа за „ненанасяне на значителни вреди“ и с принципите на равнопоставеност на жените и мъжете и осигуряване на равни възможности за всички.

Търсене Моля, попълнете това поле Европейски парламент Търсене Меню Начална страница ЕС в действие Икономика Политика на сближаване Граждани Външни отношения Съдържание

Георги Банялиев, „Булконс Първомай“: Ако се наложи, ще работим на загуба, за...

Да се изпълняват само на територията на Република България.

Известно е само, че дори сред цялото разнообразие от съвременни хранителни продукти, нашите хора винаги и навсякъде излъчват консерви.

Обемите на продажбите на дори банални цаца в домат далеч надвишават тези за същите консервирани краставици.

Най-големият производител на тези продукти е Италия, която покрива голяма част от европейските пазари с доматени консерви.

Освен това, чрез тях се отговаря на призивите в стратегията „От фермата до трапезата“ за ускоряване на прехода към устойчива продоволствена система на ЕС, като се признава потенциалът на устойчивите аквакултури за осигуряване на храни и фуражи с нисък въглероден отпечатък.

Стратегически насоки за устойчивото развитие на сектора на аквакултурите на ЕС

Иновациите все повече навлизат в живота ни, така е и с производството на храната. Аквапонична система за комбинирано производство на аквакултури и растения може да бъде поставена навсякъде в града, казва д-р Милена Кръстанова – и на покрива, и в гаража, и на голямата веранда.

Черна Гора Хърватска Турция Сърбия Словения Румъния Република Северна Македония Косово Република Кипър Гърция Босна и Херцеговина Албания

осигуряване на съвместимост между аквакултурата и околната среда; изграждане на високопроизводителен сектор за отглеждане на морски животни; гарантиране на защитата на здравето на потребителите и признаване на здравните преимущества на хранителните продукти от водни организми.

Развитието на българското селското стопанство не позволи този потенциал да бъде развит.

– решаване на технологични проблеми, свързани с видове, перспективни за отглеждане като обект аквакултурите на аквакултурата и/или оптимизиране на интензивното отглеждане на ценни видове аквакултури (напр.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15

Comments on “Нова стъпка по стъпка карта за аквакултурата и консервирането”

Leave a Reply

Gravatar